poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Kosowo, czyli dziel i rządź

Kosowo, czyli dziel i rządź

Autorem artykułu jest Tomasz Kober



Zmiany geopolityczne zachodzące na Półwyspie Bałkańskim po załamaniu się systemu komunistycznego należy oceniać w dużym stopniu przez pryzmat mocarstwowej gry politycznej.

Lokalne nacjonalizmy nie były jedyną przyczyną upadku jedności Jugosławii i powstania kilku oddzielnych państw, które teraz rozbija się na jeszcze drobniejsze części. W roku 1999 NATO bombardowało Serbię pod pozorem ochrony ludności Kosowa. W roku 2006 pokojowo od Serbii oderwała się Czarnogóra. Znacząca odrębność etniczna jej mieszkańców jest często kwestionowana, mimo to udało im się stworzyć niezależne państewko. Najgłośniejsza jednak jak dotąd była sprawa ogłoszenia niepodległości przez Kosowo 17 lutego 2008 roku, co spotkało się z aprobatą nie tylko USA, ale również największych państw Unii Europejskiej. Polska natomiast jako pierwsze państwo słowiańskie uznała rozbiór Serbii. Nowy kraj jest obecnie jednym z najbiedniejszych obszarów w Europie i nie ma szans przetrwać bez pomocy z zewnątrz. Kolosalne znaczenie mają dotacje amerykańskie i wsparcie militarne dla UCK, czyli lokalnej formacji militarnej. W ten sposób Ameryka buduje sobie wpływy w nowoutworzonych państewkach postjugosłowiańskich. Chodzi o bazy wojskowe, porty i lotniska, a jednocześnie pokazanie państwom Unii, że samodzielnie nie są w stanie działać nawet „na własnym podwórku” (głównie kampania z 1999 roku).

Przyszłość Kosowa nie jest do końca jasna – możliwe jest jego połączenie się z Albanią, choć z drugiej strony taki rozwój wypadków mógłby spowodować wstrzymanie amerykańskich dotacji lub konieczność dzielenia ich na więcej ludzi. Już teraz na tym obszarze praktycznie rządzą grupy mafijne, a w przyszłości Kosowo może stać się jednym z tzw. upadłych państw, matecznikiem przestępczości, przemytu broni i narkotyków oraz islamskiego ekstremizmu. Należy też pamiętać, że UCK aktywnie działa także w południowych krańcach Serbii pod nazwą UCPMB (Armia Wyzwolenia Preševa, Medvediji i Bujanovaca), jak również w Czarnogórze i w zachodniej Macedonii, zamieszkałej przez Albańczyków. Oprócz tego cała północna część obecnej Serbii, to autonomiczny okręg Vojvodina, w którym co bardziej radykalnie usposobieni mieszkańcy chcieliby czegoś więcej niż autonomia.

Tak, więc precedens Kosowa może okazać się groźny dla stabilności politycznej różnych obszarów nie tylko w Europie, a potrzeba „ochrony mniejszości narodowych” lub „praw człowieka” może służyć jako uzasadnienie w rozbijaniu jednych państw przez inne i grabienie ich ziem. Tak jak Układy Monachijskie w roku 1939 nie powstrzymały Hitlera, tylko zachęciły go do dalszych agresji, tak samo casus Kosowa oznaczać może tylko wstęp do dalszych konfliktów na Bałkanach. Głos Polski jest oczywiście nieistotny w tej kwestii jednak jej oficjalne poparcie dla kosowskich separatystów ma wymiar nie tylko symboliczny, ale składa się na ogół międzynarodowego przyzwolenia dla tego rodzaju polityki. Ciężko stwierdzić co kierowało polskimi politykami wyrażającymi poparcie dla Kosowarów, tym bardziej, że nasz kraj nie będzie miał żadnych korzyści z rozbijania państwa serbskiego, w przeciwieństwie do USA czy interesów Niemiec. Pocieszający jest fakt, że większość społeczeństwa polskiego nie popiera stanowiska swojego rządu i solidaryzuje się z Serbami.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Włoskie specjały

Włoskie specjały

Autorem artykułu jest Li Li



Włoska kuchnia jest jedną z dwóch - obok francuskiej - najpopularniejszych kuchni europejskich. To, co ją wyróżnia pośród pozostałych kuchni to...

... używanie bardzo dużej ilości warzyw, parmezanu (grana), a także różnego rodzaju przypraw takich jak między innymi: bazylii, oregano, rozmarynu, pieprzu, tymianku czy estragonu.

Powszechne jest także stosowanie oliwek, oliwy, pomidorów, cebuli czy czosnku. Potrawy włoskie specjalizują się głównie w produkty mączne (makaron, pizza), rybne a także wykorzystuje się owoce morza (frutti di mare). Należy zaznaczyć, że kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Wiele włoskich potraw stało się popularne na całym świecie. Zapewne dla nikogo nie jest obca pizza, spaghetti czy risotto. Typowy włoski posiłek składa się z przystawki (antipasto), dania mącznego lub zupy (pasta) oraz dania głównego czyli ryby, drobiu bądź innego mięsa wzbogaconego sałatką lub risotto. Posiłek kończy się deserem, którym mogą być lody, panna cotta (wł. gotowana śmietanka), tiramisu (wł. poderwij mnie), granita (tradycyjny deser włoski) czy cannolo (rurki zrobione z chrupiącego ciasta nadziane kremem z ricotta).

Wybierając się do włoskiej restauracji w celu skosztowania prawdziwie włoskiej kuchni należy zapoznać się z menu. Niestety istnieje wiele lokali, które tak naprawdę są włoskie tylko z nazwy. Podawane w nich posiłki są podróbką włoskiego jedzenia. Restauracja włoska, charakteryzuje się prawdziwym włoskim jedzeniem. Menu powinno być stworzone z pasją gdzie połączone są standardy prawdziwej włoskiej kuchni, a także gdzie do przygotowania posiłków używa się świeżych, wysokiej jakości produktów. Należy pamiętać że w większości miast istnieje bardzo wiele restauracji kuszących klientów bądź niską ceną bądź pozornie smacznym jedzeniem. Dlatego wybierając restauracja należy kierować się rozwagą gdyż bardzo często zdarza się że z pozorów dobry lokal okazuje się być mało dobry a w najlepszym przypadku średni pod wieloma względami. Restauracje powinny także odznaczać się oryginalnym wystrojem wnętrza odpowiednim do charakteru obiektu gdzie sale mają niepowtarzalny klimat i atmosferę. Powinny to być magiczne, niepowtarzalne miejsca których z pewnością nie pominie się przy najbliższej wizycie w królewskim Krakowie. Centrum miasta do doskonała lokalizacja dla tego typu zakładów gastronomicznych stąd też można ich tam spotkać bardzo wiele. Trudność polega jednak na dobrym wyborze.

---

Zobacz także:
- Restauracje Kraków
- catering na wesele


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl